Antika geçmişten günümüze ulaşmış değerli eşyalar olarak nitelenir. Ancak her eşya antika sayılmadığı gibi tarihi eser niteliği taşıyan çok eksi eşyalarda antika sayılmaz. Özellikle toprak altından çıkan eşyaların antika olduğu düşüncesi yanlıştır. Antikaların döneminde de kıymetli ürünler olması bu zamanda da kıymetini arttırır. Döneminde değerli olmayan bir eşyanın yüzyıl sonra değerli bir antikaya dönüşeceği kesin değildir.

 

Geçmiş tarih denilince herkesin aklına ilk gelen kelimelerden bir tanesi Antika kelimesidir. Geçmiş zamana ait, tarihi bir anlam ifade eden, zor ve nadir bulunan eşyalara İtalyanca kökenli bir isimden gelen Antika ismi verilmektedir. 19. Yüzyılın ortalarında ortaya çıkan antikacılık kavramı ise ülkeler çapında bilinen ancak farklı isimler ile kullanılan bir alışveriş yöntemi sayılırdı. Eski tarihler içinde yer almış kıymet ve değerinin bilindiği bazı eşyalar tarih boyunca merak ve istek uyandırmıştır.

 

Antika eşyaların büyük bir çoğunluğunun günümüzde gerek aşırı meraktan, gerekse paha biçilmeyecek güzellikte olan sanat eserlerinin müzayedede görülmesi olarak bilenleriniz olabilir. Antika koleksiyoncuları için farklı bir meslek dalı haline gelen bu uygulamalar ise devir geçtikçe yeni eşyaların ortaya çıkması ile anlam kazanıyor. Birçok imparatorluğun yıkılması, devletlerin yıkılıp yeni devletler kurulması, insanlar arasında yapılan savaşlar, belirli bir yerleşkenin harap ve kaybolması sonucunda yeniden bulunması gibi bir sürü faktörden dolayı Antika eşyaların ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

 

Eski uygarlıkları temsil eden, onlar ile bir bağı olan veya kişilerin bilmediği ata yadigarı olarak saklanan büyük kıymet ve değeri olan birçok sanat eserini şans eseri bile bulabilirsiniz. Unutulmamalı ki her eski eşya kıymetli ve değeri olan bir eşya olarak adlandırılmaz. Belirli bir anlam ifade eden nadir veya dünya üzerinde bir başka örneği olmayan eşyalar için Antika kelimesini kullanabiliriz. Elde bulunan eşya üzerinde tarih koktuğunu söylememizde abartı olmaz. Bu sebeple müzecilik sistemi kurularak bütün devletler kendi uygarlıklarını temsil eden veya daha önceki devletlere ait olan birçok sanat eserini Antika olarak sergilemektedir.

 

Antika eşyaların alım ve satımları için 19. Yüzyıl ortalarında gün yüzüne çıkmaya başlayan Arkeoloji olarak da bilinen ilimler sayesinde eski ve kıymetli eşyaları toplayan ve ticaretini yapan Antikacılık bir meslek haline gelmiştir. Eşyaların değerlerinin biçilmesi, üzerinde tarih kokan görüntüsü ve temizliği ile alakalı bir durum olacaktır. Günümüzde ise bu alanda hizmet veren antikacı erbaplarının büyük bir çoğunluğu gerek müzayede gerekse kişisel internet siteleri gibi alanlarda hizmet vermektedir. Sizlerde zaman içinde gerek miras kalarak sizde bulunan, gerekse uzman ve piyasalarda bulunan Antika eşyalarınızın satımı için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Uzman olarak hizmet veren firmamız ile size ait olan Antika eşyaların kıymet ve değerini tam olarak belirleyebilirsiniz. Sitemizde sizin için özel olarak hazırlanmış kategorilerde her türlü Antika eşyalarınızı satabilir veya beğendiğiniz ve hoşunuza giden bir eşyayı kolaylıkla satın alabilirsiniz.